10. When 4.94 g of K3 [Fe(CN)6] (M= 329 g.mol" is dissolved in 100 g of water, the freezing
point is found to be - 1.1 'C. How many ions are present for each formula unit of K [Fe(CN).]
dissolved? The Kf for water is 1.86 C .kg . mol",

Respuesta :

Answer:

It is 4 ions.

Explanation:

We know that depression in freezing point of a solution is directly proportional to its molality i.e,  

∆[tex]T_f[/tex] ∝ m  

∆[tex]T_f[/tex]  = [tex]K_f[/tex]  x m  

∆[tex]T_f[/tex]  = ([tex]K_f[/tex]  x w x 1000 x i)/(M x W)

where ∆[tex]T_f[/tex]  = depression in freezing point

[tex]K_f[/tex]  = molal depression freezing point constant or cryscopic constant

m = molality of solution,  

w = amount of solute ,

M = Molar mass of solute,  

W= amount of solvent ,

i = Vant Hoff factor

Given :  

m = 4.44g ,

M = 329 ,  

W = 100g,  

∆[tex]T_f[/tex]  = 1.1 ,

[tex]K_f[/tex]  = 1.86 C Kg mol

Substituting above values in formula,

1.1 = (i x 4.94 x 1000x 1.86)/ (329 x 100)

therefore, i = 3.9386 approx  

= 4 ions are present.

ACCESS MORE
EDU ACCESS