40 pts! a rocket accelerates straight up from rest with a constant acceleration of 400 m/s^2. How long will it take the rocket to reach an altitude of 20,000 meters? This problem can be represented using the following equation. (1/2)400t^2=20,00

A. 20 seconds
B.) 10 seconds
C.) 12 seconds
D. 7 seconds

Respuesta :

It will take the rocket 10 seconds to reach an altitude of 20,000 m ⇒ B

Step-by-step explanation:

The equation of distance is:

h = u t + [tex]\frac{1}{2}[/tex] a t², where

1. u is the initial speed

2. a is the acceleration

3. t is the time

A rocket accelerates straight up from rest with a constant acceleration

of 400 m/s²

We need to find how long it will take the rocket to reach an altitude of

20,000 meters

∵ The rocket starts from rest

∴ The initial speed u = 0 m/s

∵ The acceleration = 400 m/s²

∵ The altitude h = 20,000 meters

Substitute these values in the rule above

∴ 20,000 = (0) t + [tex]\frac{1}{2}[/tex] (400) t²

∴ 20,000 = 200 t²

- Divide both sides by 200

∴ 100 = t²

- Take √ for both sides

∴ t = 10 seconds

It will take the rocket 10 seconds to reach an altitude of 20,000 m

Learn more:

You can learn more about acceleration in brainly.com/question/1597065

#LearnwithBrainly

Answer:

It will take 10 second to

Reach 2000 meter amplitude

ACCESS MORE
EDU ACCESS