Answer:
v= - 4.507 i - 2.363 j
Explanation:
Given that
mc= 1490 kg
vc= 9.5 m/s ( - i)
mt= 1650 kg
vt = 6.4 m/s ( -j)
There is any external force so linear momentum will remain conserve.
Lets take final speed is v.
mc .vc + mt . vt = ( mc+mt) v
1490 x 9.5 ( - i) + 1650 x 6.4 ( -j) = ( 1490+1650) v
14,155 ( -i) + 10,560 ( - j) = 3140 v
v= - 4.507 i - 2.363 j