Respuesta :
Answer:
divide between them
Step-by-step explanation:
The unit rate is the relationship between the amount of something per 1 unit of something else.
For example:
- In 5 weeks you earned $2000. The unit rate is $400 per week.
- The car can go 100 km on 5 liters of fuel. The unit rate is 20 km per liter.
- You can paint 4 boards in half an hour. The unit rate is 8 boards per hour.
So, when finding a unit rate we divide between them the given values.