Respuesta :

Divide the total distance by the total time.

Answer:

divide between them  

Step-by-step explanation:

The unit rate is the relationship between the amount of something per 1 unit of something else.

For example:

  • In 5 weeks you earned $2000. The unit rate is $400 per week.
  • The car can go 100 km on 5 liters of fuel. The unit rate is 20 km per liter.
  • You can paint 4 boards in half an hour. The unit rate is 8 boards per hour.

So, when finding a unit rate we divide between them the given values.