SCIENCE CENTER The expression 20a + 13c is the cost (in dollars) for a adults and c students to enter a science center. A. How much does it cost for an adult? A student? Explain your reasoning. b. Find the total cost for 4 adults and 24 students. c. You fi nd the cost for a group. Then the numbers of adults and students in the group both double. Does the cost double? Explain your answer using an example.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

A.  It costs $20 per adult.  If this is a cost fuction, which it is because the wording is "the cost (in dollars) for a adults and c students", adult is a, the cost for 1 adult, 1a, is 20.  That relates the number of adults to the cost of 1 adult.

It costs $13 per student.  Again, this is a cost function, so since student is c, the cost for 1 student, 1c, is 13.  That relates the number of students to the cost of 1 student.

B.  The total cost for 4 adult and 24 students looks like this:

20(4) + 13(24) which is 80 + 312 = $392

C.  If you have 3 adults and 3 students in your group, the cost is 20(3) + 13(3) which is $99.  If you double the number of each, let's see if the cost doubles.  We will "up" the numbers to 6 each.  20(6) + 13(6) = $198.  Is $198 the double of $99.  Yes it is.  Let's do it again to check.  Let's double the 6.

20(12) + 13(12) = $396, and $198 doubled does in fact equal $396. So there you go!

Following are the solution to the given points:

For point a:

  • Each adult pays [tex]\$20[/tex]. Whether this is a cost function.
  • Because the wording says "the cost (in dollars) for just adults and c students," a person is a, and the cost for one adult, 1a, is 20.
  • It is a ratio of the number of people to the cost of one adult.
  • Every pupil gets charged $13. Because pupil is c, the cost for one pupil, 1c, is 13.
  • This relates the overall number of students to the cost of one pupil.

For point b:

When the Total cost [tex]= 20a + 13c[/tex]

Where

[tex]\text{a = adult}\\\\\text{c = student}[/tex]

Calculating the total cost for 4 adults and 24 students

[tex]\to a = 4 \\\\ \to c = 24[/tex]

[tex]\to 20(4) + 13(24)\\\\\to 80 + 312\\\\\to 392[/tex]

For point c:

  • When your party consists of three adults and three students, the overall cost is[tex]\$99 =(20 (3) + 13 (3)).[/tex]
  • Let's see if the price doubles if you double the amount of each.
  • We'll "increase" the number to six for each one of us. [tex]\$198[/tex] is the sum of [tex]20(6) + 13(6).[/tex] [tex]\$198[/tex] precisely the same as [tex]\$99[/tex]. That's correct.
  • Let's go through it again for good measure.
  • Let's double the 6 by two. [tex]\ 20(12) + 13(12) = \$396[/tex], and [tex]\$198[/tex] multiplied by two equals [tex]\$396[/tex].
  • Learn more:

brainly.com/question/14534517