spcutey
contestada

A 6 pound box of sand cost $3.66, and a 10 pound box of sand cost $3.71. What is the cost per pound of each box

Respuesta :

Answer:

0.61 & 0.37 or 0.46 for both together

Step-by-step explanation:

Divide $3.66 by 6lb = 0.61

Divide $3.71 by 10lb = 0.37

or Divide both boxes cost (3.66+3.71=7.37) by total pounds (16) = 0.46

Not sure which answer you're looking for but hope this helps

Answer:$0.61 in 6lbs box and $0.371 in 10lbs box

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE