Respuesta :

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44