Fruit Baskets
1.10 A produce store sells three different fruit
baskets, as described in the advertisement shown.
Determine the price per pound of each item.
1 pound of each for $6.65
1 lb strawberries, 2 lb pears,
and 2 lb oranges for $10.15
3 lb strawberries, 2 lb pears,
and 3 lb oranges for $17.70

Respuesta :

Answer:

2.22

2.03

2.21

Step-by-step explanation:

6.65 divided by a total of 3lb = 2.22 (rounded up from 2.21666667)

10.15 divided by a total of 5lb = 2.03

17.70 divided by a total of 8lb = 2.21 (rounded down from 2.2125)

ACCESS MORE