The June 1 work in process inventory consisted of 5,000 units with $16,000 in materials cost and $12,000 in conversion cost. The June 1 work in process inventory was 100% complete with respect to materials and 50% complete with respect to conversion. During June, 37,500 units were started into production. The June 30 work in process inventory consisted of 8,000 units that were 100% complete with respect to materials and 40% complete with respect to conversion. 7. What is the cost of beginning work in process inventory plus the cost added during the period for conversion?

Respuesta :

Answer:

Total cost added including beginning inventory

Raw material = $136,000

Overheads = $180,960

Total = $316,960

Explanation:

As provided the opening Work in process units = 5,000 units

Units started during the period = 37,500 questions

Closing work in process = 8,000 units

That means units produced = opening + additions - closing

= 5,000 + 37,500 - 8,000 = 34,500 units

Provided cost of beginning inventory = $16,000 for raw material and $12,000 for overheads

Also it is 100% complete for raw material and 50% complete for overheads

That means raw material per unit = $16,000/5,000 = $3.20

And the overheads 100% = $12,000 [tex]\times[/tex] 2 = $24,000

Overhead per unit = $24,000/5,000 = $4.80

Therefore, cost added during the period

Shall be

Raw material = 100% = 5,000 + 37,500 = 42,500 [tex]\times[/tex] $3.20 = $136,000

Overheads = for 34,500 units 100% and remaining 8,000 = 40%

= 34,500 [tex]\times[/tex] $4.80 + 8,000 [tex]\times[/tex] $4.80 [tex]\times[/tex] 40%

= $165,600 + $15,360

= $180,960

Total = $316,960

The cost of beginning work in process inventory plus the cost added during the period for conversion is $316,960

Calculation of total cost added:

Since opening Work in process units = 5,000 units

Units started during the period = 37,500 questions

Closing work in process = 8,000 units

So,

units produced = opening + additions - closing

= 5,000 + 37,500 - 8,000

= 34,500 units

Now

Raw material per unit = $16,000/5,000 = $3.20

And the overheads 100% = $12,000 ( 2) = $24,000

So,

Overhead per unit = $24,000/5,000 = $4.80

The cost added should be

Raw material = 100% = 5,000 + 37,500 = 42,500  $3.20 = $136,000

Overheads = for 34,500 units 100% and remaining 8,000 = 40%

= 34,500  ($4.80) + 8,000  ($4.80)  (40%)

So,

= $165,600 + $15,360

= $180,960

Total should be $316,960

Learn more about material here: https://brainly.com/question/24330157

ACCESS MORE