The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold.

$880 = $16t

What is the unit rate in the equation above?
A.
$864 per raffle ticket
B.
$55 per raffle ticket
C.
$16 per raffle ticket
D.
$880 per raffle ticket

The students at Porterville Elementary sold raffle tickets each for the same price for a fundraiser The equation below shows how much money was raised with t ti class=