Answer:
The total cost of direct material purchases for October is $6,788
Explanation:
For computing the total cost, first, we have to find the production cost which is shown below:
= October units + November or ending units × percentage given - October or beginning units × percentage given
= 4,500 units + 4,750 units × 10% - 4,500 units × 10 units
= 4,500 units + 475 units - 450 units
= 4,525 units
Now the total cost of material would be
= Production units × number of ounces × price per ounces
= 4,525 units × 3 ounces × $0.50
= $6,788