Respuesta :
Answer:
The correct answer is option d.
Explanation:
[tex]NaClO(aq)+2KI(s)+H_2O(l)\rightarrow NaCl(aq)+I_2(aq)+2KOH(aq)[/tex]..[1]
[tex]I_2(aq)+2Na_2S_2O_3(aq)\rightarrow 2NaI(aq)+Na_2S_4O_6(aq)[/tex]..[2]
moles of sodium thiosulfate solution = n
Molarity of the sodium thiosulfate solution = 0.150 M
Volume of sodium thiosulfate solution used = 0.890 mL = 0.00089 L
[tex]n=Molarity\times Volume (L)[/tex]
[tex]n=0.150 M\times 0.00089 L=0.0001335 mol[/tex]
According to reaction [2], 2 moles of sodium thiosulfate reacts with 1 mol [tex]I_2[/tex].
Then , 0.0001335 mol of sodium thiosulfate will reacts with:
[tex]\frac{1}{2}\times 0.0001335 mol=0.00006675 mol[/tex] of [tex]I_2[/tex]
Moles of [tex]I_2[/tex] = 0.00006675 mol
According to reaction [1], 1 mol of [tex]I_2[/tex] is obatnied from 1 mol of NaClO.
Then 0.00006675 mol of [tex]I_2[/tex] will be obtained from:
[tex]\frac{1}{1}\times 0.00006675 mol=0.00006675 mol[/tex]
Mass of 0.00006675 mol of NaClO=
0.00006675 mol × 74.44 g/mol = 0.00496887 g
Mass of sample = 0.0854 g
Percentage of NaClO in sample:
[tex]\frac{0.00496887 g}{0.0854 g}\times 100=5.82\%[/tex]
There is 5.8 % of NaOCl in the sample.
Oxidation of hypochlorite
The first reaction is the oxidation of hypochlorite as follows;
OCl^- + 2I^- + 2H^+ -----> I2 + Cl2 + H2O
The second step is the reaction of iodine and sodium thiosulfate as follows;
I2 + 2NaS2O3 -----> Na2S4O6 + 2NaI
Number of moles of thiosulfate = 0.150 M * 0.890/1000 L = 1.335 * 10^-4 moles
Since 1 mole of I2 reacts with 2 moles of thiosulfate
x moles of I2 reacts with 1.335 * 10^-4 moles of thiosulfate
x = 1 mole * 1.335 * 10^-4 moles/2 moles
= 6.675 * 10^-5 moles of iodine
Since 1 mole of hypochlorite produces 1 mole of iodine, 6.675 * 10^-5 moles of hypochlorite was reacted.
Hence, mass of NaOCl = 6.675 * 10^-5 moles * 74.44 g/mole = 4.97 * 10^-3 g
Percent of NaOCl = 4.97 * 10^-3 g/0.0854 g * 100/1 = 5.8 %
There is 5.8 % of NaOCl in the sample.
Learn more about bleach : https://brainly.com/question/3045247