Respuesta :

Answer:

Jill spent $140 and Meg spent $35

Step-by-step explanation:

I found my answer by going through logical numbers that could reach my total while also accounting for the parameters set in the problem.

Jill spent 4 times as much as meg and 35 multiplied by 4 is equal to 140

140+35=175

ACCESS MORE