Answer:
The correct answer is option C.
Explanation:
The price of wine has risen from $7 to $9 per bottle and the price of cheese has fallen from $6 to $5 per pound.
Anne’s income has stayed fixed at $46 per week.
Anne has been buying 4 bottles of wine and 2 pounds of cheese per week.
At the initial price she was spending
= [tex]( $7\ \times\ 4)\ +\ ($6\ \times\ 2)[/tex]
= $28 + $12
= $40
After the price change she has to spend
= [tex]( $9\ \times\ 4)\ +\ ($5\ \times\ 2)[/tex]
= $36 + $10
= $46
Since she has to spend more to consume the same level of output, we can say that Anne is worse off.