Respuesta :
Answer:
Method Ending Inventory // COGS
W/A 2,585.75 // 10,549.25
FIFO 2,620 // 10,515
LIFO 2,539 // 10,596
Explanation:
sales: 102 units
Sept. 1 Inventory 12 units $100 $ 1,200
Sept. 12 Purchases 45 units $103 $ 4,635
Sept. 19 Purchases 50 units $104 $ 5,200
Sept. 26 Purchases 20 units $105 $ 2, 100
Availalbe for sale 127 units $ 13, 135
Ending Invenotry 127 - 102 = 25 units
COGS will be calcualte as the difference between the cost of goods and the untis at ending inventory.
Weigthed average:
$13,135 / 127 units = 103,42519685 = 103.43 cost per unit
Ending Inventory: 25 units x $ 103.43 = $ 2.585,75
COGS : 13,135 - 2,585.75 = 10,549,25
FIFO
We sold the first, the last are ending invenotry
20 x 105 = 2,100 september 26th
5 x 104 = 520 september 19th
Ending 2,620
COGS 13,135 - 2,620 = 10,515
LIFO
We sold the last, the first are ending inventory
12 x 100 = 1,200 September 1st
13 x 103 = 1,339 September 12th
Ending 2,539
COGS 13,135 - 2,620 = 10,596
The Ending Inventory and the Cost of Goods Sold using the periodic system are as follows:
FIFO LIFO Average-Cost
Ending Inventory $2,620 $2,539 $2,585.60
Cost of Goods Sold $10,515 $10,596 $10,549.40
Data and Calculations:
Sales of EZ slide = 102 units
Date Explanation Units Unit Cost Total Cost
Sept. 1 Inventory 12 $100 $ 1,200
Sept. 12 Purchases 45 103 4,635
Sept. 19 Purchases 50 104 5,200
Sept. 26 Purchases 20 105 2,100
Total 127 $13,135
Sales 102
Ending inventory 25 (127 - 102)
- Average cost = $103.425 ($13,135/127)
FIFO Method:
Ending Inventory = $2,620 (5 x $104) + (20 x $105)
Cost of goods sold = $10,515 ($13,135 - $2,620)
LIFO Method:
Ending Inventory = $2,539 (12 x $100) + (13 x $103)
Cost of goods sold = $10,596 ($13,135 - $2,539)
Average-cost Method:
Ending Inventory = $2,585.60(25 x $103.425)
Cost of goods sold = $10,549.40 (102 x $103.425)
Learn more: https://brainly.com/question/19132743