Respuesta :

Answer:

each avocado cost $2

Step-by-step explanation:

Answer:

2

Step-by-step explanation:

First you start off with 24 dollars then you buy 4 avocados. You have 16 dollars left. How much was each avocado?

1. You subtract 24 and 16 giving you 8 dollars

Now we know you only spent 8 dollars

2. 8 dollars divided by 4 avocados is 2 dollars per avocado

That’s how you get your answer