Respuesta :
$4.90 divided by 5 is .98. The answer is 98 cents each
Each bag of chips costs 98¢
To solve this problem, you need to divide the total price by the number of bags bought to find the price of each bag. (In this case, $4.90 divided by 5, which equals 98¢). So each bag of chips costs 98¢.