Respuesta :

Answer:

According to the first image, 1 cupcake costs $1.5.

So, we can use the rule of three to complete the table.

If 1 cupcake costs $1.5, 5 cupcakes would be $1.5(5)=$7.50

And 18 cupcakes would be $1.5(18)=$27.

However, $18 how many cupcakes represent?

[tex]\frac{18}{1.5}=12[/tex]

Therefore, 12 cupcakes costs $18.

So, the table would be:

Cupcakes     Prices

      5             $7.50

     12             $18

     18             $27

ACCESS MORE