Respuesta :
Answer:
a. $11
b. $3,300
c. $2,200
Explanation:
a. The computation of the weighted average unit cost after the October 22 purchase is shown below:
= Beginning units - sales units + purchased units
= 320 units - 180 units + 360 units
= 180 units + 360 units
= 540 units
And, the weighted average unit cost equals to
= (Beginning units price + purchase units price) ÷ 2
= ($10 + $12) ÷ 2
= $11
b. The computation of the cost of goods sold is shown below:
= Weighted average unit cost × October 29 units
= $11 × 300 units
= $3,300
c. The computation of the ending inventory is shown below:
= (Beginning units - sales units + purchased units - sales units) × Weighted average unit cost
= ( 320 units - 180 units + 360 units - 300 units) × $11
= 200 units × $11
= $2,200
a. Weighted Average Unit Costs = [360 units×$12 + (320-180)×$10] / [360+(320-180)]units}
Weighted Average Unit Costs = $5720 / 500 units
Weighted Average Unit Costs = $11.44
b. Cost of Good Sold on 29 October = 300 units * Weighted Average Unit Costs
Cost of Good Sold on 29 October = 300 units × $11.44
Cost of Good Sold on 29 October = $3,432
c. Inventory on October 31 = (500 - 300) × $11.44
Inventory on October 31 = 200 units * $11.44
Inventory on October 31 = $2,288
Read more about Perpetual Inventory
brainly.com/question/25014592