lisa is ordering sand from the internet. On one site she found sand on sale for $2.25 per pound and on the second site she found 5kg of sand on sale for $14.00. Which is the better deal?

Respuesta :

The better deal would be the the 5kg for $14 price.

Why: 5kg is around 11 pounds, so if you bought the 11 pounds on the first site, it would be $24.75. So Lisa would save 10 dollars if she chose the second site.

If this answer is correct, please mark it as Brainliest. :)

ACCESS MORE