Teagan went to Gamer Realm to buy new video games. Gamer Realm was having a sale: $65 for 4 video games. He bought 3 games for himself and one game for his friend, Diego, but Teagan does not know how much Diego owes him for the one game. What is the unit price of the video games? What is the rate unit?

Respuesta :

Answer:

unit cost = $16.25

rate unit = $16.25 per unit

Step-by-step explanation:

It costed $65 for 4 video games to Teagan

so, cost of unit video game = [tex]\frac{65}{4}[/tex]

= $ 16.25

he took three for himself and gave one to diego

therefore diego owes $ 16.25 to Teagan

and unit cost of  each vedio game = $16.25

ACCESS MORE