Respuesta :
Answer:
The current share of Anne-Marie's in market is 10%.
Explanation:
Achieve total sales = $ 3 million
Entire industry sales = $ 30 million
Lets find the share of Anne-Marie's in the current market
The share of Anne-Marie's in market is S
[tex]S=\dfrac{total\ sales}{market\ sales}[/tex]
Now by putting the values in the above formula
[tex]S=\dfrac{total\ sales}{market\ sales}[/tex]
[tex]S=\dfrac{3}{30}[/tex]
S= 0.1
Percentage S= 0.1 x 100
S =10 %
So the current share of Anne-Marie's in market is 10%.