Answer:
(a) The number of gallons of water in the tank when it starts draining.
(b) How many minutes it takes for all of the water to drain from the tank.
Explanation:
So, basically v(t) defines the volume of tank as a function of time. When we evaluate t=0, we find the intercept with the y-axis which represent the initial water volume of the tank in gallons:
[tex]v(0)=46-1.5(0)=46gal[/tex]
now we need to know when v(t)=0, so:
[tex]46-1.5t=0[/tex]
Solving for t:
[tex]t=\frac{46}{1.5}=30.67min[/tex]
This represents the amount of time in minutes required to drain all of the water from the tank, in other words v=0gal
I attached a picture where you can see the graph that represents the function: