Respuesta :
Answer:
R = 17,52 Ω
Explanation:
To solve this situation, we will need to calculate the amount of energy necessary to elevate the water’s temperature from 10°C to 100°C; then we will calculate the amount of energy necessary to evaporate 2,10% of the water. Let us remember than during the phase change, the water’s temperature remains constant. It is also good to keep in mind that 1 L of water weights 1 Kg exactly
The energy necessary to raise the temperature is:
Q = m*c*∆T = 1 kg* 4186 J/(kg °C) * (100°C-10°C) = 376740 J
Additional to that, the energy required to evaporate 2,1% of this amount of water is:
Q_v = m*L_v = 0,021 * 2257 kJ/kg = 47,397 kJ = 47397 J
Now then, the sum of these two components will give us the amount of energy necessary to achieve the desired state. It is stated that the coffee machine brews the coffee in 8,6 minutes; we can calculate the power necessary to achieve this process by applying the following equation:
[tex]Pow = Q_tot/t = (376740 J +47397 J)/8,6 min = 424137 J/8,6 min * 1 min/ 60 s =821,97 J/s = 821,97 W[/tex]
This is the power that must be supplied by the coffee maker to complete the process. Let us assume that all the electrical power is transformed into heat and that there are no losses of any kind in the system. Remembering the equation of electrical power, we have that:
Pow = V^2/R → R = V^2/Pow = (120.0 V)^2/(821,97 w) = 17,52 Ω
I hope everything was clear with the explanation. If I can help you with anything else, let me know. Have a nice day :D