Answer: There is a probability of 65% who showed up for an appointment.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Percent of people who do not show up for their appointment = 35%
Percent of people who show up and completer the study = 55%
Percent of people who show up but do not complete the study = 10%
Probability of showing up for an appointment is given by
[tex]55\%+10\%\\\\=65\%\\\\=\dfrac{65}{100}\\\\=0.65[/tex]
Hence, there is a probability of 65% who showed up for an appointment.