Answer:
Time taken by block to reach at lowest position is 0.67 sec.
Explanation:
Given that
Length,L=5 m
Height, h= 2.21 m
Given that surface is friction less and initially block is in rest.
As we know that acceleration due to gravity in vertical direction is g.
Lets take time taken by block to reach at lowest position is t.
So in vertical direction
[tex]h=ut+\dfrac{1}{2}gt^2[/tex]
u= o ,initially at rest
[tex]h=\dfrac{1}{2}gt^2[/tex]
[tex]2.21=\dfrac{1}{2}\times 9.81\times t^2[/tex]
t= 0.67 s
Time taken by block to reach at lowest position is 0.67 sec.