Answer:
$102,000
Explanation:
Let her total amount invested be 'x'
Amount invested in Jeff''s copy shop = [tex]\frac{\textup{1}}{\textup{3}}\times\textup{x}[/tex]
Rate of interest at Jeff's copy shop = 14%
Amount invested in German Bakery = [tex]\frac{\textup{1}}{\textup{6}}\times\textup{x}[/tex]
Rate of interest at German Bakery = 12%
Total earnings = $3,400
Also,
Total earnings = [tex]\frac{\textup{1}}{\textup{3}}\times\textup{x}\times14\%[/tex] + [tex]\frac{\textup{1}}{\textup{6}}\times\textup{x}\times12\%[/tex]
$3,400 =[tex]\frac{\textup{0.14}}{\textup{3}}\times\textup{x}+\frac{\textup{0.12}}{\textup{6}}\times\textup{x}[/tex]
or
$3,400 = [tex]\frac{\textup{0.84 + 0.36}}{\textup{3}\times{\textup{6}}}\times\textup{x}[/tex]
or
$3,400 = [tex]\frac{\textup{1.2}}{\textup{18}}\times\textup{x}[/tex]
or
x = $51,000
Now,
x is half the amount actually won as half is paid to government as tax
thus,
Actual earning = 2 × $51,000 = $102,000