Answer: 55.51 m/s^2 (pointing downward )
Fe/Fg=4.66
Explanation: In order to solve this problem we have to determine the electric and gravitational forces on the dust particle . They are given by:
Fe=e*E=1.6*10^-19*100 N/C=1.6*10^-17N
Fg=m*g=3.5*10^-19*9.8=3.43*10^-18 N
both forces point downward so the acceleration is given by the second Newrton law:
FT=Fe+Fg=1.6*10^-17N+3.43*10^-18 N=1.94*10^-17 N
a=FT/m=55.51 m/s^2 (pointing downward )