Answer: The mass of nitric acid produced is 2.3 kg
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of nitrogen dioxide = 17 kg = 1700 g (Conversion factor: 1 kg = 1000 g)
Molar mass of nitrogen dioxide = 46.0 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of nitrogen dioxide}=\frac{1700g}{46.0g/mol}=36.96mol[/tex]
For the given chemical reaction:
[tex]4NO_2(g)+O_2(g)+2H_2O(l)\rightarrow 4HNO_3(aq.)[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
4 moles of nitrogen dioxide produces 4 moles of nitric acid
So, 36.96 moles of nitrogen dioxide will produce = [tex]\frac{4}{4}\times 36.96=36.96mol[/tex] of nitric acid
Now, calculating the mass of nitric acid from equation 1, we get:
Molar mass of nitric acid = 63.01 g/mol
Moles of nitric acid = 36.96 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]36.96mol=\frac{\text{Mass of nitric acid}}{63.01g/mol}\\\\\text{Mass of nitric acid}=(39.96mol\times 63.01g/mol)=2328.8g[/tex]
Converting this into kilograms, we use the conversion factor:
1 kg = 1000 g
So, [tex]2328.8g=2328.8g\times \frac{1kg}{1000g}=2.3288kg=2.3kg[/tex]
Hence, the mass of nitric acid produced is 2.3 kg