A motorcycle accelerates uniformly from rest at 7.9\,\dfrac{\text{m}}{\text{s}^2}7.9 s 2 m ​ 7, point, 9, space, start fraction, m, divided by, s, start superscript, 2, end superscript, end fraction. We want to find the time it takes the motorcycle to reach a speed of 100\,\dfrac{\text{km}}{\text{h}}100 h km ​ 100, space, start fraction, k, m, divided by, h, end fraction. Which kinematic formula would be most useful to solve for the target unknown?

Respuesta :

Answer:

t = 3.516 s

Explanation:

The most useful kinematic formula would be the velocity of the motorcylce as a function of time, which is:

[tex]v(t) = v_0 +at[/tex]

Where v_0 is the initial velocity and a is the acceleration. However the problem states that the motorcyle start at rest therefore v_0 = 0

If we want to know the time it takes to achieve that speed, we first need to convert units from km/h to m/s.

This can be done knowing that

1 km = 1000 m

1 h = 3600 s

Therefore

1 km/h = (1000/3600) m/s = 0.2777... m/s

100 km/h = 27.777... m/s

Now we are looking for the time t, for which v(t) = 27.77 m/s. That is:

27.777 m/s = 7.9 m/s^2 t

Solving for t

t = (27.7777 / 7.9) s = 3.516 s

Answer:

v=v0+at

Explanation:

khan academy

ACCESS MORE
EDU ACCESS