A flea jumps by exerting a force of 1.07 10-5 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a force of 1.12 10-6 N on the flea. Find the direction and magnitude (in m/s2) of the acceleration of the flea if its mass is 6.0 10-7 kg. (Let us assume that Fwind points to the right. We will consider this to be the +x direction and vertical to be the +y direction.) magnitude m/s2 direction ° (measured clockwise from the vertical)

Respuesta :

Answer:

The acceleration will be 18 m/s², 6° from the vertical.

Explanation:

The resulting force will be the sum of both forces (see figure):

F flea = (0, 1.07 × 10⁻⁵ N)

F wind = (1.12 × 10⁻⁶ N, 0)

Resulting force = F flea + F wind

R F = (0, 1.07 × 10⁻⁵ N) +  (1.12 × 10⁻⁶ N, 0) = ( 1.12 × 10⁻⁶ N, 1.07 × 10⁻⁵ N)

The magnitude of the resulting force will be:

[tex]|RF| = \sqrt{(1.12 * 10^{-6} N)^{2} + (1.07* 10^{-5} N)^{2}} = 1.08 * 10^{-5} N[/tex]

The magnitude of the acceleration will be:

F = m·a

Where

F = force

m = mass

a = acceleration

F/m = a

1.08 × 10 ⁻⁵N / 6.0 × 10⁻⁷ kg = 18 m/s²

The direction of the acceleration will be the same as the direction of the resulting force. Using trigonometry:

cos α = adjacent/hypotenuse = 1.12 × 10⁻⁶ N / 1.08 × 10⁻⁵ N

α = 84°

Then the acceleration will be:

18 m/s² (90° - 84°) 6° from the vertical.

Ver imagen mauricioalessandrell

The direction and magnitude of acceleration will be 18 m/s², 6° from the vertical.

What is acceleration?

Acceleration is given by the ratio of Resultant or total force acting on any object and the its mass.

The resulting force will be the sum of both forces.

Force exerted when flea jumps is 1.07 × 10⁻⁵ N and Force of wind is 1.12 × 10⁻⁶ N, then the resulting force will be

R =sq rt [(Fflea)² + (Fwind)²]

R = 1.08 × 10 ⁻⁵N

If the mass of flea is 6.0 × 10⁻⁷ kg, then the magnitude of the acceleration will be

a =F/m

a =1.08 × 10 ⁻⁵N / 6.0 × 10⁻⁷ kg

a = 18 m/s²

The direction of the acceleration will be the same as the direction of the resulting force.

cos α = 1.12 × 10⁻⁶ N / 1.08 × 10⁻⁵ N

α = 84°

Direction is (90° - 84°) = 6° from the vertical.

Thus, the direction and magnitude of acceleration will be 6° and 18 m/s².

Learn more about acceleration.

https://brainly.com/question/12550364

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS