A vertical container with base area measuring 14.0 cm by 17.0 cm is being filled with identical pieces of candy, each with a volume of 50.0 mm3mm3mm3 and a mass of 0.0200 g. Assume that the volume of the empty spaces between the candies is negligible. If the height of the candies in the container increases at the rate of 0.250 cm/s, at what rate (kilograms per minute) does the mass of the candies in the container increase?

Respuesta :

Answer:23.8 gm/s

Step-by-step explanation:

Given

area of base[tex]=14\times 17 cm^2[/tex]

and height is increasing at the rate of 0.250 cm/s

volume of each candy [tex]=50 mm^3[/tex]

so no candy (n) per sec is given by

[tex]n=\frac{14\times 17\times 0.250}{50\times 10^{-3}}=1190 candy/s[/tex]

Therefore increase in mass[tex]=m\times n=0.02\times 1190=23.8 gm/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS