Respuesta :

Answer:

[tex]0.42 m/s^2[/tex]

Explanation:

There are two forces acting on the person as he's standing on the scale in the elevator:

- Its weight, [tex]mg[/tex], downward, with m = 45.0 kg being his mass and g = 9.8 m/s^2 being the acceleration of gravity

- The normal reaction exerted by the scale on the person, N, upward, which is equal to the value read on the scale, N = 460 N

Using Newton's second law, we can write

[tex]N-mg = ma[/tex]

Where a is the acceleration of the person (and of the elevator). Solving for a,

[tex]a=\frac{N-mg}{m}=\frac{460-(45)(9.8)}{45}=0.42 m/s^2[/tex]

And since we chose positive as the upward direction, the acceleration is upward.

ACCESS MORE
EDU ACCESS