Answer:
case 1: 12.49%
case 2: 21.20%
case 3: 9.48%
case 4: 13.98%
Explanation:
the rate stands for the period between the last day of the discount and the last day the invoice can be cancelled at nominal.
we equalize this with a rate which capitalize annually and solve for this rate:
[tex](1+discount)^{(net-d_t)/365} =1+r_e\\ r_e = \sqrt[(net-d_t)/365]{1+discount}[/tex]
case 1:
[tex]r_e = \sqrt[(60-10)/365]{1+0.016}[/tex]
re = 0.1249 = 12.49%
case 2:
[tex]r_e = \sqrt[(60-10)/365]{1+0.026}[/tex]
re = 0.2120 = 21.20%
case 3:
[tex]r_e = \sqrt[(75-10)/365]{1+0.016}[/tex]
re = 0.0948 = 9.48%
case 4:
[tex]r_e = \sqrt[(60-15)/365]{1+0.016}[/tex]
re = 0.13977 = 13.98%