Answer: $29,619
Explanation:
Given that,
Investment = $19,500
Investment will generate(r) = 10 percent before-tax rate of return
Tenure = 5 years
[tex]Amount\ received\ after\ 5\ years=Invested\ amount\times(1+r)^{n}[/tex]
[tex]Amount\ received\ after\ 5\ years=19,500\times(1+0.10)^{5}[/tex]
= $19,500 × 1.61051
= $31,404.945
Basis in stock = $19,500
Long term capital gain = Amount received - Basis in stock
= $31,404.945 - $19,500
= $11,904.945
Tax on gain = Long term capital gain × rate
= $11,904.945 × 15%
= $1,785.74
Cash retained = Amount received - Tax on gain
= $31,404.945 - $1,785.74
= $29,619.205
= $29,619
Therefore, $29,619 cash will Komiko retain, after-taxes.