Answer:
A)477
Step-by-step explanation:
Subtract 850 from 3,000
2150
Divide 2150 by 4.50 to find out how many people can be surveyed.
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
Base cost of the survey is defined by the expression
Base cost C = 850 + 4.5x
where x = number of persons surveyed
If the budget to spend on a survey is = $3000
Then Number of person we can survey can be determined by
3000 = 850 + 4.5x
4.5x = 3000 - 850
4.5x = 2150
x = [tex]\frac{2150}{4.5}[/tex]
x = 477.78
But the number of persons surveyed can not be in fraction.
Therefore, sample size we can afford is 477.
Option A. is the answer.