Respuesta :
Answer:
247.09 kPa
Explanation:
given,
mass of the woman = 59 kg
area of each shoes = 11.7 cm² = 0.00117 m²
acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
weight of the woman = m g
= 59 × 9.8
= 578.2 N
weight is evenly distributed hence the weight on each foot will be equal to
= [tex]\dfrac{578.2}{2}[/tex]
= 289.1 N
compressive stress F/A on the woman's feet
= [tex]\dfrac{F}{A}[/tex]
= [tex]\dfrac{289.1}{0.00117}[/tex]
=247094.4 Pa = 247.09 kPa
Hence, compressive stress under women's feet is 247.09 kPa
Since the woman's weight is spread out evenly over both soles of her shoes, the compressive stress on the woman's feet is 247.09kPa.
Given the data in the question;
Mass of woman; [tex]m = 59.0kg[/tex]
Area of each shoe; [tex]A_{e.s} = 11.7cm^2 = 1.17*10^{-3}m^2[/tex]
Since the woman's weight is spread out evenly over both soles of her shoes.
Force Applied on each shoe = [tex]\frac{1}{2}mg[/tex]
Where m is the mass of the g is acceleration due to gravity the woman's weight is spread out evenly over both soles of her shoes( [tex]9.8m/s^2[/tex] )
So,
Force Applied on each shoe = [tex]\frac{1}{2}*59.0kg\ *\ 9.8m/s^2[/tex]
Force Applied on each shoe = [tex]289.1 kg.m/s^2[/tex]
Now, compressive stress = Force / Area
We substitute in our values
Compressive stress = [tex]\frac{289.1kg.m/s^2}{1.17*10^{-3}m^2}[/tex]
Compressive stress = [tex]247094 N/m^2[/tex]
Compressive stress = [tex]247094 Pa[/tex]
Compressive stress = [tex]247094* \frac{1}{1000}kPa[/tex]
Compressive stress = [tex]247.09 kPa[/tex]
Therefore, since the woman's weight is spread out evenly over both soles of her shoes, the compressive stress on the woman's feet is 247.09kPa.
Learn more; https://brainly.com/question/7023124