A woman is buying bags of fruits and vegetables.
1 pound of food= $2.25
She buys 4 bags all weighing 5 pounds each.
How much will it cost her?
Answer with detail.

Respuesta :

Answer:

= $45

Step-by-step explanation:

$2.25 = 1 pound

$2.25 x 5 = 5 pounds

$11.25 = 5 pounds

$11.25 x 4 = 4 bags

$45 = 4 bags

Avocado out!!!!!!!!

------------------------------------------------------------------------------------

RELAXING NOICE
Relax