Train A departs from Point A with a velocity of 150 km/h, Train B departs from Point B with a velocity of 100 km/h, and the distance between point A and B is 500 km. How long will it take for the trains to meet?

Respuesta :

Let us consider the initial position of train A, [tex]s_{0A}=0[/tex]. This implies that [tex]s_{0B}=500[/tex].

Moreover, we have

[tex]v_A=150, \quad v_B=-100[/tex]

This implies that the two equations are

[tex]s_A(t)=150t,\quad s_B(t)=500-100t[/tex]

The two trains meet if and only if their positions are the same, at the same time:

[tex]s_A(t)=s_B(t) \iff 150t=500-100t \iff 250t=500 \iff t=2[/tex]

So, the two trains meet after 2 hours.

Answer:

poop

Step-by-step explanation:

ur gay

ACCESS MORE
EDU ACCESS