Respuesta :

Answer:

At  4:48 p.m.

Step-by-step explanation:

angle between hands of the clock is given by

θ= | 30H- 11/2M |

Where H and M are hours and minutes respectively.

H=4

θ= | 30×4- 11/2M |

⇒144°= | 120- 11/2M |

solving Above equation we get M= 48 minutes

Time = 4:48 p.m.

therefore between 4 and 5 p.m. at  4:48 p.m. the angle between minute and hour hand is 144°

ACCESS MORE
EDU ACCESS