If the bending moment (M) is 4,176 ft-lb and the beam is an 1 beam, calculate the bending stress (psi) developed at a point with a distance of c = 3.96 in from its centroid. The moment of inertia is 144 in^4.

Respuesta :

Answer:

Bending stress at point 3.96 is \sigma_b = 1.37 psi

Explanation:

Given data:

Bending Moment M is 4.176 ft-lb = 50.12 in- lb

moment of inertia I = 144 inc^4

y = 3.96 in

[tex]\sigma_b = \frac{M}{I} \times y[/tex]

putting all value to get bending stress

[tex]\sigma_b = \frac{50.112}{144} \times 3.96[/tex]  

[tex]\sigma_b =  1.37 psi[/tex]

Bending stress at point 3.96 is [tex]\sigma_b[/tex] = 1.37 psi

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico