Respuesta :

Answer:

Explained

Explanation:

Michelson contrast is used for patterns where the distribution of bright and dark segments is nearly equal.

It is given by:

[tex]m= \frac{I_{max}-I{min}}{I_{max}+I{min} }[/tex]

where I_max = maximum illumination and I_min = minimum illumination

we know that

typically, I_min = 54% of I_max  (general standard)

or I_min = 0.54 I_max

putting this value in above equation to get m

this approximately corresponds to m = 0.3 or 30%

hence, 30% recommended as the minimum Michelson contrast

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico