Al has 18 x 102s electrons/m'. (a) Find its Fermi energy in electron volts. b) Find the s 18 x 102 electrons/m3. (a) Find its Fe next available energy level in a 1 cm3 crystal of Al. () Do the same for a 10 nm cube quantum dot.

Respuesta :

Answer:

(a). The Fermi energy is [tex]5.75\times10^{-17}\ eV[/tex]

(b). The next available energy level in a 1 cm³ is [tex]1.51\times10^{-6}\ eV[/tex]

(c). The next available energy level in a 10 nm is 1.508 eV.

Explanation:

Given that,

Number of electron [tex]n=18\times10^{2}\ electron/m^3[/tex]

(a). We need to calculate the Fermi energy in electron volts

Using formula of Fermi energy

[tex] E_{f}=\dfrac{h}{8m}(\dfrac{3}{\pi})^{\frac{2}{3}}n^{\frac{2}{3}}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]E_{f}=\dfrac{(6.67\times10^{-34})^2}{8\times9.1\times10^{-31}}(\dfrac{3}{\pi})^{\frac{2}{3}}(18\times10^{2})^{\frac{2}{3}}[/tex]

[tex]E_{f}=5.75\times10^{-17}\ eV[/tex]

The Fermi energy is [tex]5.75\times10^{-17}\ eV[/tex]

(b). We need to calculate the next available energy level in a 1 cm³

[tex]a = 1 cm^3 = 10^{-6}\ m^3[/tex]

n = 2

Using formula of energy

[tex]E_{n}=\dfrac{n^2\pi^2\hbar^2}{2ma^2}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]E_{n}=\dfrac{(2)^2\times\pi^2\times(1.0545\times10^{-34})^2}{2\times9.1\times10^{-31}\times(10^{-6})^2}[/tex]

[tex]E_{n}=0.0000015075\ ev[/tex]

[tex]E_{n}=1.51\times10^{-6}\ eV[/tex]

The next available energy level in a 1 cm³ is [tex]1.51\times10^{-6}\ eV[/tex].

(c). We need to calculate the next available energy level in a 10 nm

[tex]a = 10 nm = 10^{-9}\ m^3[/tex]

n = 2

Using formula of energy

[tex]E_{n}=\dfrac{n^2\pi^2\hbar^2}{2ma^2}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]E_{n}=\dfrac{(2)^2\times\pi^2\times(1.0545\times10^{-34})^2}{2\times9.1\times10^{-31}\times(10^{-9})^2}[/tex]

[tex]E_{n}=1.508\ ev[/tex]

The next available energy level in a 10 nm is 1.508 eV.

Hence, This is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico