Respuesta :
Answer:
t in s 0 1 2 3
-------------------------------------------------------------------------------------------
s in m 2 4.068 17.44 55.05
a in m/s² 0 11.4 21.27 30.64
--------------------------------------------------------------------------------------------
Explanation:
Given:
u(t) = [tex]6t^{1.9}[/tex]
s = 2 m at t = 0
Now,
u(t) = [tex]\frac{\textup{ds}}{\textup{dt}}[/tex]
thus,
[tex]\frac{\textup{ds}}{\textup{dt}}=6t^{1.9}[/tex]
or
[tex]ds=6t^{1.9}dt[/tex]
on integrating, we get
[tex]\int \, ds=\int{6t^{1.9}} \, dt[/tex]
or
s = [tex]\frac{6\ t^{1.9+1}}{1.9+1}+c[/tex]
here c is the integration constant
s = [tex]\frac{6\ t^{2.9}}{2.9}+c[/tex]
now, at t = 0, s = 2 m
thus,
2 = [tex]\frac{6\times0^{2.9}}{2.9}+c[/tex]
or
c = 2
hence,
the expression is
s = [tex]\frac{6\timest^{2.9}}{2.9}+2[/tex]
also,
a(t) = [tex]\frac{\textup{du}}{\textup{dt}}[/tex]
or
a(t) = [tex]\frac{\textup{d(6t^{1.9})}}{\textup{dt}}[/tex]
or
a(t) = [tex]6\times1.9\times t^(1.9-1)[/tex]
or
a(t) = [tex]11.4\times t^(0.9)[/tex]
now,
at t = 0
s = [tex]\frac{6\times0^{2.9}}{2.9}+2[/tex]
or
s = 2 m
and,
a = [tex]11.4\times 0^(0.9)[/tex]
or
a = 0 m/s²
at t = 1
s = [tex]\frac{6\times1^{2.9}}{2.9}+2[/tex]
or
s = 4.068 m
and,
a = [tex]11.4\times 1^(0.9)[/tex]
or
a = 11.4 m/s²
at t = 2
s = [tex]\frac{6\times2^{2.9}}{2.9}+2[/tex]
or
s = 17.44 m
and,
a = [tex]11.4\times 2^(0.9)[/tex]
or
a = 21.27 m/s²
at t = 3
s = [tex]\frac{6\times3^{2.9}}{2.9}+2[/tex]
or
s = 55.05 m
and,
a = [tex]11.4\times 3^(0.9)[/tex]
or
a = 30.64 m/s²
t in s 0 1 2 3
-------------------------------------------------------------------------------------------
s in m 2 4.068 17.44 55.05
a in m/s² 0 11.4 21.27 30.64
--------------------------------------------------------------------------------------------