contestada

A measuring stick makes an angle of 55° with respect to the x-axis. An observer moving along the x direction measures the angle as 75°. What is the velocity of the observer in units of c?

Respuesta :

Answer:

v = 0.92 c

Explanation:

Let the actual length of the rod is L

now its two components along X and Y direction is given as

[tex]L_x = Lcos55[/tex]

[tex]L_y = Lsin55[/tex]

now by the concept of relativity we know that

[tex]L_x' = L_x\sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}}[/tex]

so along x direction the length will contract

now the angle observed by the observer is given as

[tex]tan\theta' = \frac{L_y}{L_x'}[/tex]

[tex]tan75 = \frac{L_o sin55}{L_ocos55\sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}}}[/tex]

[tex]3.73 = \frac{1.43}{\sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}}}[/tex]

[tex]\sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}} = 0.38[/tex]

[tex]v = 0.92 c[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico