Answer:
[tex]\mu = 0.031 kg/m[/tex]
[tex]T = 6859.6 N[/tex]
Explanation:
As we know that
mass of the string is
[tex]m = 0.065 kg[/tex]
length of the string is given as
[tex]L = 2.1 m[/tex]
now we can find the linear mass density of the string as
[tex]\mu = \frac{m}{L}[/tex]
[tex]\mu = \frac{0.065}{2.1}[/tex]
[tex]\mu = 0.031 kg/m[/tex]
Now we know the frequency of the string wave as
[tex]f = 112 Hz[/tex]
now we have
[tex]f = \frac{1}{2L}\sqrt{\frac{T}{\mu}}[/tex]
[tex]112 = \frac{1}{2(2.1)}\sqrt{\frac{T}{0.031}}[/tex]
[tex]T = 6859.6 N[/tex]