Positions B and D are 11.3 meters and 1.9 meters above the playing field, respectively. If the ball had a speed of 6.2 m/s in position B, what is its speed in position D?

Respuesta :

Answer:

Speed of the ball in position D [tex]=14.92 \frac{m}{s}[/tex]

Explanation:

Given:

Position of B=11.3[tex]\text { meters }[/tex]

Position of D=1.9[tex]\text { meters }[/tex]

Velocity of B=6.2[tex]\text { meters }[/tex]

To Find:

Velocity of D

Solution:

According to the formula, Velocity is given as

[tex]V d=\sqrt{\left[V b^{2}+(2 \times g \times d y)\right]}[/tex]

[tex]V b[/tex]=Velocity of B

[tex]V d[/tex]=Velocity of D

g=acceleration due to gravity=9.8 m/s^2  

[tex]d y[/tex]=Change in position of B and D

Substitute the all values in the above equation we get  

[tex]d y=11.3-1.9[/tex]

[tex]V d=\sqrt{\left[6.2^{2}+(2 \times 9.8 \times(11.3-1.9))\right]}[/tex]

[tex]=\sqrt{[38.44+(2 \times 9.8 \times(9.4))]}[/tex]

[tex]=\sqrt{[38.44+(19.6 \times 9.4)]}[/tex]

[tex]=\sqrt{38.44+186.24}[/tex]

[tex]=\sqrt{222.68}[/tex]

[tex]=14.92 \frac{m}{s}[/tex]

Result :

The velocity of D is [tex]=14.92 \frac{m}{s}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico