Respuesta :

Answer:

735 J

Explanation:

mass of box, m = 15 kg

Height, h = 5 m

Work is defined as the product of force and the displacement in the  direction of force.

W = F x S

Work is a scalar quantity and its SI unit is Joule.

Here, Force, F = m x g = 15 x 9.8 = 147 N

So, W = 147 x 5 = 735 J

Thus, the work is 735 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico