Respuesta :

Answer:

Truck will be at a distance of 720 m

Explanation:

Speed of the truck is given as 90 m/sec

Time for which truck travel t = 10 seconds

We have to find the distance that how much truck travel in 8 sec with speed of 90 m/sec

We know that distance is given by [tex]distance=velocity\times time[/tex]

So distance traveled by truck in 8 sec will be equal to [tex]=90\times 8 =720m[/tex]

So truck will be at a distance of 720 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS