Two point charges, A and B, are separated by a distance of 16.0cm. The magnitude of the charge on A is twice that of the charge on B. If each charge exerts a force of magnitude 43.0 N on the other, find the magnitudes of the charges. Charge A: ____ in C
Charge B: _____ in C

Respuesta :

Answer:

Charge on A is [tex]q=0.7820\times 10^{-5}C[/tex]

Charge on B is [tex]2q=2\times 0.7820\times 10^{-5}C=1.5640\times 10^{-5}C[/tex]  

Explanation:

We have given one charge is twice of other charge

Let [tex]q_1=q[/tex], then [tex]q_2=2q[/tex]

Distance between two charges = 16 cm = 0.16 m

Force F = 43 N

According to coulombs law force between tow charges is given by

[tex]F=\frac{1}{4\pi \epsilon _0}\frac{q_1q_2}{r^2}=\frac{Kq_1q_2}{r^2}[/tex], here K is constant which value is [tex]9\times 10^9[/tex]

So [tex]43=\frac{9\times 10^92q^2}{0.16^2}[/tex]

[tex]q^2=0.0611\times 10^{-9}[/tex]

[tex]q^2=0.611\times 10^{-10}[/tex]

[tex]q=0.7820\times 10^{-5}C[/tex] so charge on A is [tex]q=0.7820\times 10^{-5}C[/tex]

And charge on B is [tex]2q=2\times 0.7820\times 10^{-5}C=1.5640\times 10^{-5}C[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS